Czyszczenie wymienników ciepła w zakładach przemysłowych
Narastanie osadu, w tym kamienia, na elementach wymienników ciepła (podgrzewaczach, ogrzewaczach, wyparkach, schładzaczach, chłodnicach, kondensatorach) jest procesem nieuniknionym. Prowadzi ono
do stopniowego spadku ich wydajności, a w skrajnych przypadkach całkowitego zatkania elementów wymiennika.
Czyszczenie metodami wysokociśnieniowymi umożliwia udrożnienie instalacji i usunięcie zalegającego w niej osadu. Dzięki temu wydajność wymienników ciepła wyraźnie wzrasta.
Regularne czyszczenie wymienników zwiększa efektywność wymiany ciepła i ma znaczący wpływ
na obniżenie kosztów ich eksploatacji.
„Doskonale wiemy, jak ważna w przemyśle jest terminowość i rzetelność, dlatego zawsze dotrzymujemy ustalonych terminów. Dzięki naszemu doświadczeniu, wiedzy technicznej, własnemu zapleczu serwisowemu i doskonałej organizacji wszystkie zlecenia wykonujemy sprawnie i w możliwie najkrótszym czasie”.
Piotr StelmachPrezes zarządu AlpinJet
uniemożliwiającej
zrealizowanie usługi
Na czym polega usługa czyszczenia wymienników ciepła metodą wysokociśnieniową?
Jedną z najbardziej skutecznych a zarazem ekonomicznych i ekologicznych metod czyszczenia wymienników jest mycie hydrodynamiczne. Polega ono na oczyszczeniu powierzchni wymiany ciepła strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Metodą tą można czyścić osady wszelkiego typu i pochodzenia, co pozwala na przywrócenie sprawności urządzenia. W zależności od budowy wymiennika stosuje się różne technologie czyszczenia.
Czyszczenie wymienników rurowych
Wykonujemy usługi czyszczenia wymienników ciepła, aparatów wyparnych i podgrzewaczy o dowolnej średnicy kanałów przepływowych. W zależności od rodzaju i wielkości wymiennika stosujemy dysze stałe lub obrotowe. W przypadku wymienników rurowych, w których mamy do czynienia z dużą liczbą małych rurek, odbywa się to za pomocą specjalistycznych dysz do czyszczenia rur o niewielkich średnicach, które umożliwiają wyczyszczenie nawet najmniejszych rurek.
Czyszczenie wymienników płytowych
Wymienniki płytowe oraz skraplacze płytowe czyścimy za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych uzbrojonych w dysze stosowane do mycia powierzchni płaskich. W pierwszym przypadku wyjmujemy z wymiennika wszystkie płyty i czyścimy je z obu stron wodą pod ciśnieniem. W drugim przypadku wymywamy zanieczyszczenia z przestrzeni między płytami. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń przywraca sprawności wymiennika i pozwala na dalszą bezproblemową pracę.
Dlaczego warto nas wybrać?
Od 14 lat czyszczenie wymienników ciepła jest jedną z najczęściej wykonywanych przez nas usług. Pracowaliśmy dla wielu branż, w których efektywność wymiany ciepła jest bardzo istotna.
Wszyscy nasi pracownicy są wyszkoleni i doświadczeni. Każdy operator myjki wysokociśnieniowej i pistoletu wysokociśnieniowego ma uprawnienia do pracy z ciśnieniem do 2500 barów.
Dzięki umiejętnościom alpinistycznym i uprawnieniom do pracy na wysokości w dostępie linowym (certyfikaty IRATA) możemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie można dostać się za pomocą rusztowania lub podnośnika koszowego.
Bazujemy na stałym zespole doświadczonych pracowników, którzy wynagradzani są zadaniowo, co przekłada się na ich pełne zaangażowanie i wysoką wydajność pracy. Dzięki temu każde zlecenie wykonujemy najszybciej jak to jest możliwe.
Wiemy, że w przemyśle każdy dzień przestoju to ogromna strata, dlatego w sytuacjach awaryjnych staramy się wysłać nasz zespół możliwie szybko, często nawet następnego dnia.
Pracując w niebezpiecznych warunkach dbamy o najwyższe standardy BHP. Używamy specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego, a nasi pracownicy mają wszystkie wymagane uprawnienia.
Wysokie standardy BHP
Świadczymy usługi w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach. Praca na wysokości w dostępie linowym, wewnątrz rurociągu, w warunkach beztlenowych, w kontakcie z chemią lub w środowisku wybuchowym wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego podczas wykonywania usługi zachowujemy restrykcyjne normy BHP.
Każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy przechodzi szkolenie podstawowe oraz stanowiskowe jako operator myjki wysokociśnieniowej. Zatrudnieni przez nas alpiniści posiadają uprawnienia do prac w dostępie linowym. Najbardziej doświadczeni operatorzy myjek zostali przeszkoleni do pracy z ciśnieniem do 2500 barów.
Podczas pracy wykorzystujemy odpowiednie środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezony chemoodporne, maski pełnotwarzowe, czujniki bezruchu, czujniki tlenu i substancji niebezpiecznych, a podczas wykonywania prac w dostępie linowym atestowany sprzęt alpinistyczny.
W naszej firmie obowiązują także wewnętrzne procedury bezpieczeństwa wypracowane na podstawie wieloletniego doświadczenia. Dotyczą one m.in. odpowiedniej asekuracji pracownika podczas wykonywania zlecenia, doboru odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego i samego procesu pracy.
Zawsze gotowi do pracy na wysokości
Każdą usługę jesteśmy w stanie wykonać z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Daje to ogromną elastyczność przy realizacji zleceń i zwiększa bezpieczeństwo. Nasi pracownicy wysokościowi posiadają uprawnienia takich organizacji jak IRATA, OTDL, a większość z nich jest członkami Polskiego Związku Alpinizmu.
Czyszczenie z wykorzystaniem technik alpinistycznych umożliwia skuteczne wykonanie usługi wszędzie tam, gdzie dostęp innymi metodami jest utrudniony lub całkowicie niemożliwy. Pozwala to często na zaoszczędzenie czasu i zredukowanie kosztów usług.
Nawet, jeśli zlecenia nie wymagają pracy w dostępie linowym, dzięki temu, że w zespole są alpiniści i grotołazi, czyli osoby psychicznie odporne na ciemność, małe przestrzenie i wilgoć, bez problemu realizujemy usługi nawet w najtrudniejszych warunkach!
Bogate doświadczenie
Od 14 lat czyścimy wszelkiego rodzaju instalacje przemysłowe o różnych wymiarach, kształtach i zastosowaniach. Praca dla wielu branż – od spożywczej po petrochemiczną – pozwoliła nam na zdobycie doświadczenia i specjalistycznej wiedzy w skutecznym usuwaniu różnorodnych osadów i zanieczyszczeń.
Udrażnianie całkowicie zatkanych rurek w zakładach produkcji spożywczej. Do realizacji usługi użyto dyszy przebijającej.
Czyszczenie wymiennika (podgrzewacza kleju) o średnicy kanałów 8 mm. Do usunięcia stwardniałych zatorów użyto ciśnienia ponad 1000 bar.
Czyszczenie z użyciem podajnika węża, który stabilizuje i przyspiesza prędkość posuwu dyszy, co ma istotny wpływ na jakość czyszczenia.
Branże, dla których pracowaliśmy
drzewny
papierniczy
energetyczny
spożywczy
chemiczny
petrochemiczny
produkcyjny
budowlany
Duży arsenał własnego sprzętu
Zlecenia realizujemy wyłącznie z użyciem własnego sprzętu. Wszystkie wykorzystywane podczas pracy maszyny i narzędzia – od pomp wysokociśnieniowych, przez agregaty po głowice do czyszczenia rurociągów – zakupiliśmy bezpośrednio u producentów, co gwarantuje najwyższą jakość urządzeń. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu nie ograniczamy się do gotowych rozwiązań i w zależności od potrzeb tworzymy własne, niestandardowe konfiguracje, niedostępne dla konkurencji. Pozwala to na każdorazowe dostosowanie sprzętu do specyfiki konkretnego zlecenia.
pompy wysokociśnieniowe
dysz do czyszczenia rurociągów
bezstratnych głowic czyszczących
Gwarancja najwyższych standardów
W przemyśle nie ma miejsca na błąd – dobrze wiemy, że tutaj liczy się czas i niezawodność, dlatego dbamy o jak najwyższe standardy świadczenia usług. Spełniamy rygorystyczne normy certyfikatu ISO 9001, 14001, 45001. Przez wiele lat należeliśmy do prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia WaterJet Technology Association (WJTA). Większość naszych alpinistów przemysłowych to członkowie Polskiego Związku Alpinizmu
Przez wiele lat należeliśmy do prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia WaterJet Technology Association (WJTA) zrzeszającego najlepsze firmy z branży.
Posiadamy certyfikat ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, potwierdzający spełnianie norm w zakresie usług czyszczenia wodą pod wysokim ciśnieniem i usług alpinistycznych.
Każde zlecenie w wykorzystaniem technik alpinistycznych organizowane jest przez Instruktora Polskiego Związku Alpinizmu.
Przeczytaj artykuły na naszym blogu
Często zadawane pytania
Przeczytaj odpowiedzi na wybrane najczęściej zadawane pytania naszych klientów korzystających z usługi czyszczenia wymienników ciepła w zakładach przemysłowych.
Czy są jakieś ograniczenia co do średnicy i długości rurek wymiennika?
Nie ma żadnych ograniczeń. Najmniejsze produkowane wymienniki posiadają rurki o średnicy wewnętrznej 8 mm. Do ich czyszczenia wykorzystujemy dyszki o średnicy 6,4 mm. Największe rurki stosowane w wymiennikach sięgają kilku centymetrów i w takich przypadkach stosuje się duże dysze rozmiarem dostosowane do wielkości otworu. Ze względu na różne średnice produkowanych wymienników producenci osprzętu wysokociśnieniowego wprowadzili odpowiednie skokowe standardy rozmiarów dysz: 10 mm, 13 mm, 15 mm, 18 mm, 24 mm, 33 mm, 50 mm. W zależności od średnicy wymiennika stosuje się rozmiar najbardziej zbliżony do wielkości otworu zachowując kilka mm miejsca na swobodny wypływ wymytych zanieczyszczeń.
Jeśli chodzi o długość rurek to w tym przypadku również to nie ma ona znaczenia. Im dłuższy (lub wyższy) wymiennik tym dłuższy waż należy użyć. W praktyce długość rurek wymienników rzadko przekracza 12 m.
Czy mycie wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem może uszkodzić czyszczoną powierzchnię?
Wszytko zależy do twardości osadu i wytrzymałości podłoża na którym się osadził. Najbardziej niekorzystna sytuacja to twardy osad, na delikatnym podłożu. W takich przypadkach nie ma mowy o 100% usunięciu zanieczyszczeń. Można je usunąć jedynie częściowo lub liczyć się z konsekwencjami.
Na szczęście w/w sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Większości instalacji przemysłowych zbudowana jest ze stali węglowej lub kwasoodpornej. Powierzchnie metalowe są odporne na strumień wody pod ciśnieniem, który nie posiada właściwości abrazyjnych. W związku z tym usuwanie zanieczyszczeń przemysłowych metodą hydrodynamiczną jest jak najbardziej bezpieczne.
Jakiego typu zanieczyszczenia usuwacie metodą hydrodynamiczną?
Za pomocą technologi hydrodynamicznej wykonujemy usługi czyszczenia wysokociśnieniowego następujących osadów i zanieczyszczeń: żywic, klejów, starych powłok malarskich, farb, lakierów, smarów, olejów, pyłów, gumy, substancji ropopochodnych, tłuszczy, skorodowanego betonu, kamienia kotłowego, rdzy, szlamów, porostów, wykwitów, osadów organicznych i nieorganicznych oraz wszelkich innych zanieczyszczeń i zabrudzeń przemysłowych.
Chcesz przejrzeć odpowiedzi na inne pytania? Przejdź na podstronę Często zadawane pytania
Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.
Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.