Czyszczenie wysokociśnieniowe, nazywane także hydrodynamicznym, jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod czyszczenia instalacji przemysłowych. Czyszczenie rurociągów, wymienników ciepła, zbiorników i innych elementów w zakładzie za pomocą strumienia wody pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania zakładu.
Podczas czyszczenia wysokociśnieniowego wykorzystuje się strumień wody pod bardzo wysokim, sięgającym nawet trzech tysięcy barów ciśnieniem. Siła strumienia jest w stanie rozbić i usunąć osady, także te bardzo twarde, zalegające w rurach czy zbiornikach.
Dlaczego czyszczenie wysokociśnieniowe podnosi wydajność procesów w zakładzie?
Udrożnienie zatkanych elementów instalacji lub zwiększenie przepływu w widoczny sposób zwiększa efektywność pracy całego układu. W przypadku wymienników ciepła zwiększa się szybkość wymiany ciepła – dokładne oczyszczenie wymiennika sprawia, że w wymiana ciepła zachodzi na większej powierzchni. W kotłach na paliwa stałe już 1 milimetr osadu we wnętrzu płomieniówek odprowadzających spaliny znad paleniska obniża efektywność wymiany ciepła aż o 8-10 proc. Natomiast po wyczyszczeniu rurek metodami wysokociśnieniowymi, zapotrzebowanie na paliwo spada nawet o 50 proc.
W przypadku rurociągów przemysłowych zalegający w ich wnętrzu osad zmniejsza światło rurociągu i utrudnia przepływ transportowanej substancji. Fragmenty osadu mogą również odrywać się od ścianek rurociągu i zanieczyszczać płynącą nim substancję. Po wyczyszczeniu rurociągu zwiększa się jego przepływ – w tym samym czasie można przetransportować większą ilość materiału. Poprawia się także jakość płynącej rurociągiem substancji, a więc docelowo – jakość produktu.
Natomiast przypadku zbiorników przemysłowych zanieczyszczenia osadzające się na wewnętrznej powierzchni zbiornika nie tylko zmniejszają z czasem jego pojemność. Mogą także prowadzić do zanieczyszczenia przechowywanego w zbiorniku produktu. Zdarza się również, że odrywające się od ścianek cząstki osadu zapychają podajniki. Regularne czyszczenie zbiorników metodami wysokociśnieniowymi zapobiega takiej sytuacji.
Inne korzyści płynące z zastosowania czyszczenia wysokociśnieniowego
Regularne czyszczenie instalacji nie tylko zwiększa jej wydajność, ale pozwala także przedłużyć jej żywotność i zapobiegać kosztownym awariom i przestojom. Ponadto czyszczenie wysokociśnieniowe jest jedną z najbardziej ekologicznych i skutecznych metod czyszczenia wysokociśnieniowego. Pozwala usunąć zatory i twarde osady stosunkowo szybko, nie niszcząc przy tym czyszczonej powierzchni. Jedynym odpadem pozostałym po czyszczeniu tą metodą jest woda wraz z usuniętymi zanieczyszczeniami. Co ważne, dzięki naszemu doświadczeniu oraz bogatemu arsenałowi własnego sprzętu, także w niestandardowych konfiguracjach, jesteśmy w stanie wyczyścić w ten sposób niemal każdą instalację przemysłową, niezależnie od jej rozmiaru, położenia i stopnia złożoności. Wykorzystanie technik alpinistycznych pozwala nam na pracę w miejscach, do których nie można się dostać w inny sposób.
W przypadku zainteresowania naszymi usługami, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
< Powrót do wszystkich artykułów