Praca z agregatami wysokociśnieniowymi wymaga zastosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Są one niezbędnym elementem wyposażenia każdego pracownika, którego praca wiąże się z zagrożeniem życia lub zdrowia.
Takie zagrożenie generuje wysokie ciśnienie wody, sięgające nawet 2500 barów. Strumień o takiej sile może być wykorzystywany do cięcia wodą metalu, kamienia czy szkła. Dlatego podczas czyszczenia wysokociśnieniowego stosuje się środki ochrony indywidualnej zgodne z odpowiednimi normami.
Środki ochrony indywidualnej
Ze względu na charakter usług związanych z czyszczeniem wysokociśnieniowym w zakładach przemysłowych, ŚOI muszą chronić nie tylko przed wysokim ciśnieniem wody, ale często także przed szkodliwymi chemikaliami, upadkiem z wysokości czy zagrożeniami spowodowanymi pracą w zbiornikach zamkniętych.
ŚOI dzielą się na:
– środki ochrony kończyn dolnych – obuwie zgodne z normą PN-EN ISO 20345:2012 lub PN-EN ISO 20346:2014-08 lub PN-EN ISO 20347:2012,
– środki ochrony kończyn górnych, np. rękawice, zgodne z normą EN 388:2016+A1:2018 (PN-EN 388+A1:2019-01),
– środki ochrony głowy, m.in. kaski, hełmy spełniające normy EN 812, EN 397, EN 12492, 14052,
– środki ochrony twarzy i oczu, m.in. okulary ochronne, gogle, osłony, przyłbice,
– środki ochrony słuchu, m.in. nauszniki, wkładki przeciwhałasowe, spełniające normy EN 352-1 lub
EN 352-3,
– środki ochrony układu oddechowego, m.in. maski przeciwpyłowe,
– środki izolujące cały organizm, m.in. kombinezony.
Środki ochrony indywidualnej stosowane podczas czyszczenia wysokociśnieniowego
Należy zaznaczyć, że zgodnie z wewnętrznymi wymaganiami poszczególnych zakładów przemysłowych już samo wejście na teren zakładu wiąże się z zastosowaniem odpowiednich ŚOI, takich jak przede wszystkim kamizelka odblaskowa, obuwie ochronne czy kask.
Dodatkowo właściwy dobór środków ochrony indywidualnej w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych, do których zaliczamy czyszczenie wysokociśnieniowe, jest niebywale ważny. Oprócz standardowych ŚOI, a także kombinezonów ochronnych czy wodoszczelnego obuwia z klasą ochronności przed przebiciem, warto pamiętać o właściwie dobranych ochronnikach słuchu czy środkach chroniących oczy, min. przyłbicach czy goglach ochronnych. Warto zaznaczyć, że niektóre z nich są jednorazowe i po wykorzystaniu należy wymienić je na nowe.
W przypadku ŚOI wielokrotnego użycia ich stan każdorazowo oceniają certyfikowani kontrolerzy. Każde uszkodzenie wyklucza je z dalszego użycia.
< Powrót do wszystkich artykułów