Ochrona przeciwchemiczna w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje szkodliwą chemię w procesie produkcji, jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Również pracowników firm zewnętrznych, wykonujących w zakładzie czyszczenie wysokociśnieniowe.
Za pomocą metod wysokociśnieniowych w zakładach przemysłowych można czyścić rurociągi, zbiorniki, wymienniki ciepła i inne instalacje. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod czyszczenia. Wykorzystuje się ją również w zakładach, w których w procesie produkcji stosuje się szkodliwą dla ludzi chemię. Jak wygląda ochrona przeciwchemiczna podczas realizowania usługi w takim zakładzie?
Odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie
Przed przystąpieniem do czyszczenia konieczne jest dokładnie ustalenie zakresu planowanych prac, ich miejsca, czasu oraz potencjalnych zagrożeń. Koordynator zlecenia odpowiedzialny jest za ustalenie odpowiednich procedur z zakładową służbą BHP. Pracownicy oddelegowani do czyszczenia przechodzą szkolenia w zakresie BHP oraz ochrony przeciwchemicznej, obejmującej identyfikację zagrożeń, stosowanie środków ochrony osobistej (ŚOI) oraz postępowanie w przypadku awarii.
Odpowiednie środki ochrony indywidualnej
W AlpinJet dla każdego przyjętego zlecenia opracowujemy kartę zlecenia, a następnie listę niezbędnego do realizacji usługi sprzętu, w tym ŚOI. W przypadku zagrożenia szkodliwą chemią pracownicy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej. Należą do nich: kombinezony ochronne, rękawice, okulary ochronne, maski z filtrem czy maski pełnotwarzowe. Tego typu maski z filtrami ABEK używane są, gdy operator myjki wysokociśnieniowej jest narażony na kontakt wziewny z zanieczyszczeniami.
W miejscach z ograniczoną dostępnością tlenu w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla operatorów stosuje się również system doprowadzający świeże powietrze z zewnątrz. Specjalna nawiewnica tłoczy wężem świeże powietrze, które trafia do indywidualnie dopasowanej dla każdego użytkownika maski pełnotwarzowej. Dzięki temu pracownik przez cały czas wykonywania prac otrzymuje czyste powietrze z bezpiecznego obszaru.
Każdorazowo, gdy prace wykonujemy w zamkniętej przestrzeni (np. zbiorniku), stale monitorujemy stężenie substancji chemicznych i gazów niebezpiecznych w powietrzu. Wykorzystujemy w tym celu czujniki stężenia tlenu, tlenku węgla, metanu oraz siarkowodoru. Jeśli stężenie szkodliwych gazów przekracza dopuszczalne normy, czujnik sygnalizuje to sygnałem dźwiękowym i świetlnym.
Więcej o naszych standardach bezpieczeństwa przeczytasz na stronie https://www.alpinjet.pl/o-firmie/bezpieczenstwo/
< Powrót do wszystkich artykułów